Z tego artykułu dowiecie się jak zapłacić na Aliexpress za zakupiony produkt. Na początek należy powiedzieć, jakie formy płatności udostępnia Aliexpress. Są to: karty płatnicze oraz płatności elektroniczne, popularne w innych krajach, na przykład QIWI, który jest płatnością dostępną dla rosyjskich klientów. Od czerwca 2015 roku, ze względu na popularność wśród polskich klientów, Aliexpress uruchomił także system polskich płatności Przelewy24. Możemy więc zapłacić przy pomocy karty kredytowej albo Przelewów24. Obie metody płatności należą do najbardziej popularnych i są stosowane przez praktycznie wszystkie sklepy internetowe.
Obecnie większość banków wydaje nowe karty z całkowicie odblokowaną możliwością płatności przez Internet i w związku z tym nie ma problemu z dokonywaniem takich płatności w Polsce. W wielu przypadkach, na przykład mBanku wystarczy tylko uaktywnić możliwość płatności internetowych przy pomocy karty w swoim panelu bankowym, a w jeszcze innych od razu można płacić kartami. Przelewy24 są z kolei największym systemem płatności elektronicznych i można przy ich pomocy płacić za pomocą kont w wielu bankach – od największych, do tych mniej popularnych.
Aby zapłacić, należy dokonać zakupu w sposób opisany w artykule Jak kupować. Następnie ukaże się nam ekran podsumowujący zakup:
Widzimy tutaj liczbę kupowanych przedmiotów cenę, ewentualne koszty dostawy, będące jak na powyższym przykładzie bezpłatne – Free Shipping oraz czas dostawy. Co ważne, możemy wybrać tutaj również kupon rabatowy, jeżeli sprzedawca dodaje kupony i użyć go. Dodatkowo, bardzo ważnym elementem jest możliwość wpisania komentarza do sprzedającego – Message for the seller. W tym miejscu możemy wpisać dodatkowy komentarz, na przykład dotyczący typu produktu jaki kupujemy, ale tylko jeżeli nie mogliśmy go wcześniej wybrać, ponieważ na przykład rozmiary nie były zdefiniowane w ofercie. Można tu również wpisać dodatkowe ustalenia, jeżeli na przykład kontaktowaliśmy się wcześniej ze sprzedającym.
Po sprawdzeniu szczegółów naszych zakupów, należu kliknąć w przycisk Place Order i możemy już przejść do formularza płatności.
Formularz płatności kartą jest bardzo łatwy w obsłudze. Wybieramy typ karty – Visa lub Mastercard i wpisujemy imię i nazwisko z karty kredytowej, numer karty, datę wygaśnięcia karty oraz numer CVV2 (Security Code), który może, ale nie musi znajdować się na karcie kredytowej. I to już wszystko. Jeżeli płatność się powiedzie, wyświetli się nam informacja o udanej płatności, a także dostaniemy maila z potwierdzeniem, że zamówienie zostało zawarte. Sprzedający wkrótce wyśle towar, o czym również zostaniemy powiadomieni. Analogicznie wygląda płatność przez Przelewy24, dla której zostaniemy przekierowani na stronę Przelewów, gdzie dokonamy wpłaty.
Jak sprawdzić czas dostawy?
Aby sprawdzić status dostawy, loguje się na nasze konto Aliexpress, oraz wybieramy My Orders i zakładkę Goods Awaiting Acceptance – Przedmioty oczekujące na akceptację (z naszej strony). Wyświetli się nam lista przedmiotów które zamówiliśmy.
Następnie klikamy w numer zamówienia znajdujący się na liście, nadawany automatycznie i przewijamy w dół do tabelki z informacją o logistyce:
Widzimy tam nazwę kuriera jakim wysłano przesyłkę – najczęściej w zależności od lokalizacji jest to China Post, Hongkong Post lub Singapore Post, jednak często mogą to być inne poczty – na przykład tak jak powyżej Sweden Post. Oznacza to tylko tyle, że przesyłka i tak przyjdzie z Chin, jednak odbędzie się to za pośrednictwem poczty szwedzkiej. W tym miejscu znajdziemy również linki śledzenia przesyłek w Chinach oraz w Polsce.
Aby sprawdzić status naszej przesyłki, kopiujemy numer śledzenia (Tracking number) i wpisujemy go na stronie:
http://emonitoring.poczta-polska.pl/
Znajdziemy tam informację na temat miejsca naszej przesyłki i co jakiś czas możemy sprawdzać, czy status się nie zmienił. Na początku przesyłka będzie przez długi czas w Chinach, ale następnie . Wszystkie przesyłki wysyłane przez China Post z Aliexpress trafiają drogą lotniczą na lotnisko w Warszawie, a później do tzw. WER, czyli Węzłów Ekspedycyjno-Rozdzielczych Poczty, rozmieszczonych według województw. Na koniec paczka trafi na naszą lokalną pocztę, a stamtąd listonosz przyniesie nam ją do domu.
Wygląd ekranu śledzenia przesyłki – jak widać na tym przykładzie, przesyłka nadana w Chinach już po 8 dniach dotarła do Polski. Częściej musimy jednak nastawić się na czas oczekiwania taki jak podają sprzedający – typowo 2-4 tygodni.
[box type=”note” ]Uwaga: Kod śledzenia nigdy nie jest dostępny od razu. Najpierw sprzedający musi nadać przesyłkę, wprowadzić go do systemu (jest to jego obowiązek), a następnie na stronie Poczty Polskiej aktualizuje się on dopiero po kilku dniach. [/box]
I to już wszystko. Listonosz przyniesie przesyłkę do nas, lub zostawi awizo, jeżeli nie będziemy mogli jej odebrać. Możemy już cieszyć się naszym nowym telefonem, czy ciuchami dostarczonymi wprost z Chin. Bardzo rzadko zdarza się jednak, że zamiast przesyłki dostaniemy od listonosza zawiadomienie o konieczności oclenia paczki z zagranicy. Co wtedy zrobić? To bardzo łatwe, i opisane zostało w kolejnym artykule – jak opłacić cło z Chin.
Często w Polsce dłużej schodzi, niż droga z Chin do Polski