Poradniki Aliexpress

Opłaty celne za przesyłkę z Chin – cło z Aliexpress

Czy kupujesz coś z Aliexpress i zastanawiasz się jakie zapłacisz cło lub otrzymałeś zawiadomienie celne do wypełnienia, dotyczące twojego zakupu z Chin? Nic prostszego! Wypełnienie deklaracji celnej i ewentualna zapłata cła zajmie Ci 5 minut z tym poradnikiem. Oto jak to robić.

Deklaracja celna

Nie wszystkie paczki są clone – realnie sprawdzane jest w zależności od urzędu kilka, do kilkunastu procent przesyłek i większość paczek dociera z Chin do odbiorców w Polsce bez clenia. Dodatkowo, paczki o wartości około 50 dolarów są zwolnione z cła i podatku VAT. Jeżeli jednak kontrola wypadnie akurat na Twoją przesyłkę i otrzymasz zawiadomienie od listonosza pocztą, to wypełnienie deklaracji celnej jest łatwe i zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Poniżej przedstawiam przykładową deklarację celną dla przesyłek trafiających do Poznania. Urzędy Celne w różnych miastach mogą mieć formularze wyglądające trochę inaczej, ale w każdym przypadku będą one podobne. Następnie wypełnij formularz według poniższych wskazówek.

Aliexpress cło

Wypełnij tabelkę opisaną jako wymagane dane:

Twoje dane: Imię i nazwisko, PESEL, telefon kontaktowy.

Opis towaru, uwagi: Wpisz krótko i jasno kategorię produktu. Prawidłowe opisy to na przykład „telefon komórkowy„, „ubrania„, „biżuteria srebrna„. Nie wpisuj „Samsung s560” – celnik nie wie czy chodzi o telewizor, telefon komórkowy, czy jeszcze coś innego.

Wartość towaru: Koszt zakupu w dolarach, jaki zapłaciłeś w Aliexpress.

Koszty przesyłki: Dla Aliexpress najczęściej wynoszą 0 i wpiszesz kwotę w tym polu.

Charakter przesyłki: Zakup.

Preferowany sposób dostawy: Droga pocztowa – listonosz przyniesie Twoją przesyłkę razem z ewentualnym rachunkiem za cło.

Jakie dokumenty należy załączyć i jak wysłać formularz?

W zależności od oddziału, formularz możesz wysłać mailem lub tylko pocztą. Jeżeli wysyłasz mailem, co jest szybsze, zeskanuj wypełniony dokument deklaracji, a następnie dołącz do niego 2 załączniki:

1) Potwierdzenie płatności – zakupu z Aliexpress z twojego banku w formie pliku PDF który wygenerujesz w panelu banku.

2) Zrzut ekranu przedstawiający podsumowanie płatności w Aliexpress, dostępne zakładce Financial zamówienia. Na zrzucie musi być widoczna kwota w dolarach którą zapłaciłeś za zakupy i musi być ona taka sama jak potwierdzenie płatności z banku.

Koszty zapłaty

Fragment zrzutu ekranu zamówienia, jaki należy dołączyć jako potwierdzenie zakupu dla określenia wartości cła. Ten zrzut ekranu najlepiej wklej do pliku Worda .doc i zapisz go.

Następnie wyślij maila, korzystając z niniejszego szablonu, używanego przeze mnie. Ułatwi on łatwą identyfikację celnikom Twojego zamówienia, a tym samym szybciej otrzymasz przesyłkę z Chin:

Witam,
Przesyłam deklarację celną nr magazynowy [numer na deklaracji]. W załączniku dokument deklaracji, zrzut strony zamówienia i potwierdzenie płatności w formacie PDF. Zgodnie z przesłanymi dokumentami, zapłacona kwota to [XX,XX] USD (jest to końcowa cena która objęła także koszty przesyłki), a w przesyłce znajduje się [kategoria towaru].

pozdrawiam,
[Twoje imię i nazwisko]
[Twój numer telefonu]

Mail o takiej treści, stosowany przeze mnie, zawiera wszystkie informacje jakie są niezbędne i ułatwia celnikom odnalezienie Twojej paczki. Pamiętaj, żeby do tego maila załączyć wszystkie 3 załączniki, to jest:

1) Zeskanowana i wypełniona deklaracja celna,

2) Potwierdzenie zapłaty z Twojego banku,

3) Zrzut ekranu zamówienia z Aliexpress, z informacją o zapłaconej kwocie.

Jeżeli załączniki będą niekompletne, a deklaracja źle wypełniona, możesz otrzymać telefon z Urzędu Celnego o konieczności uzupełnienia informacji, ale przesyłka może też wrócić do Chin. Postaraj się więc, żeby wszystko było wypełnione poprawnie. Rzetelne i konkretne wypełnienie deklaracji i przesłanie wymaganych załączników spowoduje, że szybciej i sprawniej otrzymasz zamówioną paczkę – ułatwiając pracę celnikom sprawisz, że Twoja przesyłka dotrze bez zakłóceń.

A co zrobić, jeżeli chcesz wysłać deklarację pocztą? W takim przypadku wydrukuj wszystkie załączniki i po prostu prześlij je na adres urzędu podany w deklaracji.

Zapłata cła i zwolnienie przesyłki

Jeżeli wykonałeś wszystko poprawnie i wysłałeś deklarację, przesyłka może przyjść do ciebie w ciągu kilku dni, a najpóźniej do dwóch tygodni – w okresie świątecznym na pewno czas oczekiwania będzie dłuższy.

A jeżeli cło zostanie naliczone? Jak wspomniano wcześniej, przesyłki o małej wartości są zwolnione z cła, natomiast dla większych, powyżej 50 dolarów naliczony zostanie podatek VAT (23% wartości zakupu) oraz ewentualne cło (dotyczy niewielu produktów i wynosi do 3%, ponieważ na podstawie porozumień Unii Europejskiej z Chinami większość kategorii produktów jest zwolniona z cła przy imporcie i eksporcie). Jeżeli jednak dojdzie do oclenia Twoich zakupów, nie musisz dokonywać żadnych wpłat na konto. Nie dostaniesz też już żadnych dodatkowych zawiadomień, a cło do zapłaty uiścisz u listonosza, który przyniesie potwierdzenie cła lub na poczcie – gdziekolwiek odbierasz przesyłkę. Jeżeli więc przesyłka zostanie oclona, w przybliżeniu możesz więc się spodziewać dodatkowych 100 złotych do zapłaty za każde 500 złotych wartości zamówienia. I to już wszystko – nie ma już żadnych dodatkowych obowiązków celnych i po odebraniu paczki i ewentualnej zapłacie możesz cieszyć się swoją przesyłką.

okazje aliexpress

99 komentarzy

Kliknij tutaj aby napisać komentarz

 • pytanie czy dokument
  Potwierdzenie zapłaty z Twojego banku,
  jest faktycznie konieczny w przypadku oplaty celnej? co w przypadku dokonania płatności za pomocą przedłaconej karty na okzaziciela? np. takiej wydawanej przez cinkciarz.pl (karta walutowa na okaziciela). Faktycznie jest tam lista transakcji (prosty serwis internetowy) jednak nie mozna pobrac potwierdzenia realizacji platnosci. jest tylko lista gdzie widac kwote, date i skrocony opis – czy printscreen wsyatrczy? zaznaczam ze karta na okaziciela wiec nie bedzie tam danych osoby placacej ani tez szczegolow platnosci (nie ma potwierdzenia dokonania platnosci tylko skrocona lista platnosci)

 • Witam mam takie pytanie jak wygląda odprawa celna w przypadku transportu z chin przez kuriera dhl . Czy konieczne jest pełnomocnictwo dla nich ? Dodam że kwota zamówienia wynosi 330 zł czy mogą naliczyc cło i vat i czy dhl może pobrać dodatkowa prowizje ?

 • Jak to jest z tym sprawdzaniem przesyłek przez celników?
  Mam rozumieć, że na cały kontener, samolot czy cokolwiek w czym to przyleciało, wybieranych jest kilka całkowicie losowych paczek wskazanych przez palec celnika?

  Powiedzmy, że ja oraz mój znajomy kupimy osobno ten sam przedmiot za 500 zł. Ja zapłacę 500, a on 500 + 100, bo miał pecha? Tak po prostu?

  Nie znam się na tych wszystkich sprawach opodatkowania, ale taki sposób clenia przesyłek można przyrównać do sytuacji:
  Mamy wesołe miasteczko. Według „prawa” każda osoba musi zapłacić za bilet. Dzieci przychodzą w grupach ze szkoły i spośród tych grup wybieranych jest kilku nieszczęśników, którzy muszą opłacić bilet. Reszta ma szczęście.

  • A może jest tak jak z kontrolą biletów. Każdy może jechać bez biletu a tylko ten kto będzie miał pecha i zostanie sprawdzony zapłaci mandat. Jeśli służba celna działa jak kanar w autobusie, to ci którzy nie płacą bo ich paczka nie została wylosowana, działają nie jak szczęściarz ale jak złodziej, bo powinni sami udać się do urzędu i zapłacić…
   Też nie znam się na tym, ale jeśli jest jak powyżej piszą, to logika podpowiada mi, że pewnie tak to działa…

 • A co mam zrobić w sytuacji gdy sprzedawca chiński na dokumentach zaniżył wartość zamówienia.
  Przecież jak wydrukuję załączniki to będą inne wartości. czy da się jakoś załączniki ominąć?

  • Nieważne co wpisał Chińczyk – na to nikt nie patrzy. Ważna jest kwota jaką Pani zapłaciła i tylko to się załącza, a znajduje się ona na zrzucie ekranu z Aliexpress z potwierdzeniem zakupu i na potwierdzeniu wpłaty z karty albo z Przelewów24 wygenerowanym z banku online.

 • A co w przypadku jeśli chińczyk wpisał wartość towaru, a ja dany towar dostaje jako gift nic nie płacąc (realnie) – i nie mam żadnych potwierdzeń zapłaty, potwierdzeń wartości, czy wydruków transakcji itp czy taka paczka z automatu wraca do chin, czy z d…. nalicza się cło wg własnego widzi-mi-się celników, czy brana jest pod uwagę deklaracja nadawcy?

  • Nieważne co wpisał Chińczyk – brana pod uwagę jest deklaracja oraz potwierdzenie płatności z karty i zrzut ekranu z Aliexpress.

 • Dodam tylko, że nie wystarczy sam zrzut ekranu z financial. U mnie potrzebne było zdjęcie produktu i cena, więc można wysłać screen z zakładki „my orders” lub dodatkowo z zakładki „view detail” i tam z otwartą zakładką financial. Reszta porad się zgadza. Pozdrawiam.

  • Zależy od celnika – niektórzy mogą tak właśnie żądać więcej informacji. Ale ogólnie jak widać, nie jest to skomplikowane, jeżeli się po kolei załączy wszystkie wymagane dokumenty.

 • dobrym sposobem jest kupować towary które się miescza w przedziale bez cłowym i bez Vat-owskim, nadto uc nie będzie dzialac jak aptekarz i ze zaraz walnie clo bo cos kosztowało o jednego dolara więcej, ale jeśli ktoś kupuje przedmiot za 200 dolcow to nestety musi się liczyc z dodatkowymi oplatami, ja staram się kupować raczej do 20 zielonych choć bywalo ze był także większe kwoty, kilka paczek wyladowalo w UC ale zostały wolnioone bez dodatkowych oplat, często chodzi bardziej o zakazane przedmioy lub nielegalne, tak ze w moim wypadku mam farta 🙂

 • a uc wie co znajduje sie w paczce,tzn otwieraja ja/przeswietla? Bo kupujac 2 przedmioty tego samego dnia (za 3$ i za 300$) moge podac ze wartosc przedmiotu to 3 dolary.

 • A jakby tak na załączonych dokumentach zaniżyć wartość przesyłki?

  Pdf – potwierdzenie przelewu z banku – można edytować.
  Zanim zrobisz zrzut ekranu można pobrać stronę na komputer zrobić edycję żródła htm wpisać zaniżone kwoty otworzyć przeglądarką i mamy na zrzucie ekranu kwotę jaką chcemy.

  Powiedzmy kosztowało coś 800zł a wpisujesz np. 430zł. Jak myślicie przejdzie taki numer?

  • Trzeba brać pod uwagę że oni też mogą wejść na AliExpress i sprawdzić że ten telefon kosztuje 300$, a nie 30$ i wtedy jest problem. Nawet jak dodasz kupon załóżmy max. 50$, to i tak niewiele to zmienia, a kupon 90% to też nierealne.

 • A co w przypadku, gdy urząd celny zatrzymał przesyłkę, która jest gratisem do zakupionego towaru ? Czy powinienem dostarczyć dokument zakupu ?

 • Witam

  korzystałem z promocji urodzinowej Gearbest, zamówiłem dwie przesyłki, tzw. LuckyBag (zawartości można się domyślać aż do momentu otrzymania paczki). W jednej była kamera sportowa w cenie $33.33, w drugiej TVBox wartości $23.33. Dzisiaj odebrałem paczki na poczcie. Łączny koszt do zapłacenia 104.40 zł, z czego opłata celna to 78 zł, zgłoszenie 17, dostarczenie i drobiazgi pozostałe złotówki. Na jakiej podstawie wyliczono 78 zł? Jakiś pomysł? Chcę napisać pismo o poinformowanie mnie odnośnie podstawy do naliczenia takiej kwoty. Wysłać poleconym za potwierdzeniem odbioru. Mają obowiązek mi odpisać? Dostałem tylko ledwo czytelny świstek na którym wymienione są kwoty.

 • Kupilam prywatnie mini tableta w chinach za 20 $.

  Wyslalam papiery do urzedu celnego wraz z faktura. Urzad celny chce jeszcze dodatkowo:
  1. zamowienie internetowe
  2. potwierdzenie platnosci.
  Obu rzeczy nie mam bo wczesniej nie wiedzialam, ze takie rzeczy sa wymagane, myslalam, ze faktura wystarczy.
  Co bedzie teraz dalej?
  Co mam teraz zrobic?

  Zamowienia internetowego nie moge juz wydrukowac, a potwierdzenia platnosci tez nie mam bo bylo to placone karta kredytowa (prepaid) i to jeszcze nie przeze mnie tylko przez znajomego.

  Dziekuje za odpowiedz.

 • A co jeśli nie wyślę do urzędu celnego żadnych dokumentów i przesyłka wrócić do Chin jakie będą koszty obciążające mnie za zwrot przesyłki

 • Otrzymałem takie wezwanie, ale wszystkie transakcje na Aliexpress pokazywały mi się w zł. Przelew jest również w zł /Przelewy 24/
  Załączyłem zrzut ekranu ze strony sklepu z ceną np 169.99 USD
  Nie będzie to problemem?
  pozdrawiam

 • Witam ja natomiast mam pytanie odnosnie zakupu na allegro.
  Kupilem tel na raty. tracking z holandi jakie dokumenty mam wyslac do celnego skoro nie mam wiadomosci na temat przeslanych pieniedzy z banku..

 • Witam,
  czy może mi ktoś powiedzieć ile procent od ceny zakupu to cło? Bo słyszałam, że 30%. Może mi ktoś pomóc?

 • Witam
  Czytając artykuł napięcie rosło,a pytania były coraz bardziej infantylne.
  Gratuluję Alizakupy.pl – i tak długo wytrzymałeś
  BRAWO
  Pozdrawiam

 • Mam takie pyt . Kupilam naklejki scienne 0.39 $ juz z przesylka .. moga zatrzymac i bede cos dodatkowo placic? Ida jako list polecony i sa juz w WER WARSZAWA ..

 • Na 200 paczek z Chin w końcu pierwsza trafiła na kamień. Dziś dostałem list z Urzędu Celnego. A że w paczce jest telefon za 200$ to zbytnio mnie ten list nie ucieszył:-/ Wysłałem mailem co trzeba i zobaczymy kiedy przesyłka do mnie dotrze. Pewnie zajmie to drugie tyle co podróż z Chin…

 • Dzień dobry. Dostałam Pytanie od sprzedawcy ile (kwota) ma zadeklarowac na fakturze. Czy ma to znaczenie na granicy? Jeśli wpiszemy 1000 USD zamiast 2000 ?

 • Witam
  chcę kupić na aliexpress radio samochodowe za 250 USD czy będę płacił cło i podatek VAT czy tylko cło i jakiego rzędu są to opłaty

 • Witam. Zamawiam 5 tys szt. buteleczek za kwotę 5451zł. Moje pytanie jest takie czy można zaryzykować aby Sprzedawca wypisał fakturę na mniejszą kwotę powiedźmy, ponieważ mogą domagać się ode mnie przelewu za dany towar? Może w ten czas lepiej jest zrobić dwa przelewy jeden na kwotę, która będzie widniała na fakturze a resztę drugim przelewem?

 • Witam,

  Może pytanie zabrzmi głupio (ale też dziwne rzeczy ludzie piszą na internecie, nie wiadomo komu ufać itd.) ale jeżeli mam w planie kupić monitor/tablet graficzny warty około 400$, zakładam że będzie na 99% clony oraz każą mi płacić VAT? Gdzieś ktoś pisał, że jeżeli w Chinach paczka zostanie zadeklarowana jako gift oraz jej wartość będzie określona jako mniejsza (czyli właśnie w przedziale bodajrze 30-50$) to wtedy da się ominąć dodatkowe koszty. Zależy mi wiedzieć takie rzeczy za wczasu, gdyż jakby nie patrzeć trochę pójdzie na to pieniędzy, a płacić dodatkowo za fakt iż celinkom się tak podoba… Trochę mi się nie uśmiecha…

 • Witaj, potrzebuję pomocy, ponieważ nie bardzo znam się na tych sprawach.
  Zamówiłam młynek do kawy (35 $). Przesyłkę kurierem opłaciłam (61 $). Gdy paczka przyszła to do zapłaty dodatkowo było 150 zł- o ile rozumiem opłatę za „usługi agencji celnej”, to nie rozumiem skąd wzięła mi się opłata spedycyjna, jeśli wszystko było wcześniej opłacone. Czy to normalna procedura i standardowa opłata? Jeśli to ma znaczenie, firma kurierska to UPS.

 • Witam, moja paczka trafiła do urzędu celnego w Poznaniu co widzę po monitorowaniu przesyłki. Kwota zakupu to 21,69$. Czy samo to że już tam trafiła oznacza to że będą naliczone koszta celne, czy może z uwagi na niska kwotę będzie zwolniona z dodatkowych kosztów?

 • Przeczytałem wszystkie komentarze i dochodzę do wniosku, że ludzie zadający tu pytania to skończeni idioci lub analfabeci którzy potrafią pisać ale nie potrafią czytać.
  W artykule są odpowiedzi na wszystkie pytania a baranom się nawet kilku linijek przeczytać nie chce.

 • Co w przypadku zatrzymania przesyłki w Urzędzie Celnym jeśli aukcja jest ukryta – dość popularne na Ali. Zamówienie zakupu nie będzie się zgadzało z zawartością paczki, kwota tak.

 • Witam, otrzymałem list z UP. Wysłałem wszystkie dokumenty dotyczące zakupu itd. Wczoraj otrzymałem paczkę bez żadnego płacenia listonoszowi. W paczce telefon za 1350zł taka kwotę podałem do oclenia. Moje pytanie brzmi: czy opłata zostanie naliczona w jakimś osobnym piśmie? Czy nie zostanie naliczona? Pozdrawiam.

 • kupiłem część do maszyny za 19,96 USD plus koszt przesyłki 47,96usd. Zapłaciłem poprzez payu 198,50zł.

  Był wczoraj kurier z przesyłką i poprosił o 552 zł kosztów celnych i opłat.
  CO JEST GRANE?

  • Nie ma takich opłat celnych. Powinny wynieść <50 zł plus ewentualna opłata za obsługę firmy kurierskiej.

 • Witam,
  mam pytanie, dokonałem zwrotu towaru który kupiłem w Polsce od firmy która zajmuje się dropshippingiem
  ale odesłałem towar w ramach odstąpienia od umowy do Chin Sheznen na adres który podał mi sprzedawca z Polski.
  Przesyłka wysłana 27/08 od prawie dwóch tygodni stoi na poczcie w Shenzen z adnotacją: Shenzhen urząd wymiany [51805300]-zostało uszczelnione.
  jak mam to interpretować, proszę o pomoc w temacie.
  Pozdrawiam,
  Rafał.

 • Zamówiłam telefon za 220 dolarów, jest zatrzymany przez urząd celny. Chińczyk oznaczył paczkę jako prezent. Co mam teraz zrobić? Czekać na list od nich? Jak się z tego wytłumaczyć i ile moge zapłacić?

 • Witam, czy do opłat liczy się też kwota za przesyłkę czy sam produkt ? Np kurtka kosztuje 15$ a wysyłka 7$ to podatek liczy się od 15 czy od całości 22$ ?

 • Witam. Pierwszy moj zakup na aliexpress to rejestrator jazdy za 630 zl wyslany standardowa przesylka. W sledzeniu przesylki widnieje ze 26.09 przesylka zostala oclona. Nie wysylalem zadnych dokumentow do urzedu celnego. Czy mam rozumiec ze przesylka do mnie dojedzie i bede musial oplacic za nia clo? Czy moze musze cos teraz zrobic? Z gory dzieki za pomoc.

 • Witam, zakupiłam pedzle do makijażu za 76,25 zł i dziś w aplikacji pokazało mi status że przesyłka oclona, czy będę coś dodatkowo płaciła?

 • Witam, zapłaciłam za przesyłkę 25,00zł a na Ali dostałam komunikat ,,przesyłka oclona” ile w takim razie zapłacę za to cło?

 • Hej, a co w przypadku zmiany nazwiska? Zamówienie, przy którego statusie mam „przesyłka oclona” zamawiane było na nazwisko panieńskie, obecne jest inne.

 • czy ciążko jest uzyskać zgodę na nie płacenie cła?
  zamówiłam 2 kurtki i przyszły jedną paczka z aliexpress
  sprawdziłam gdzie one są i pokazuje ze naliczyli cło, ale jedna kurtka kosztowała 45,21 usd i teraz jak listonosz się pojawi będę pisać o anulowanie cła

 • Nie ma co się bać. Moja obecna przesyłka i poprzednie też miały status: „Przesyłka oclona” i dochodziły bez problemów i dodatkowych opłat.
  Chociaż, jak patrzę na daty tych ostatnich zapytań to już musztarda po obiedzie ;-).

  P.S. Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2019 roku :-).

 • Witam,
  Dostałem powiadomienie na AliExpress,że produkt został ocalony, zamówiłem 2x Band smartwach o cenie 29,27 zł za sztukę czyli wyszło niecałe 59 zł za wszystko wraz z kosztami wysyłki bo były darmowe co nam daje jakies niecałe 16 dolarów a oni naliczyli cło ?
  Według mnie to absurd, i co bede płacił według moich obliczeń ok.11 albo 12 zł cła ?
  Nigdy sie z tym nie spotkałem na takich tanich paczkach.

 • Zapłaciłam listonoszowi cło, odebrałam paczkę. Listonosz kazał mi się podpisać i podać niżej swój pesel. .. czy to konieczne? Po co im pesel?

 • Moje pytanie brzmi, kupiłam szal (podróbka znanej firmy + pudełko, torebka, rachunek itd) na stronie widzę ze jest adnotacja „kontrola celna” – za wszystko zapłaciłam 28,36$. Co mnie teraz czeka, troche martwi mnie ze to towar podróbka, bedę wdzięczna za odpowiedz.

 • Zamówiłem na raz kilka produktów z różnych sklepów około 500 ziko. Potwierdzenie wpłaty w banku wynosi 490zł. Oclona zotała przesyłka za około 188zł. Wpisać kwotę w złotych czy przewalutować samemu? Gdyż kwota na ali wyświetla mi się tylko w złotówkach a nie w dolarach. Czy jeżeli dam potwierdzenie takiej wpłaty do tego zamówienia mogę się liczyć z stratą zamówionych produktów?

Polub nas na Facebooku