Poradniki Aliexpress

To już koniec Aliexpress w Polsce?

Nowa ustawa „O podatku od sprzedaży detalicznej” nakładająca nowy podatek na sklepy internetowe, efektywnie blokuje możliwość sprzedaży w Polsce dla sprzedawców z Chin, w tym z Aliexpress. Pozostały ostatnie 3 miesiące żeby zrobić zakupy, w tym najpopularniejszym w Polsce zagranicznym serwisie e-commerce (obecnie 20. najpopularniejsza strona w Polsce, według Alexa Rank).

Ministerstwo Gospodarki poszukując środków na program „500 złotych na dziecko”, wprowadziło masowe i powszechne opodatkowanie handlu w Polsce, dzięki któremu będzie mogło redystrybuować środki przedsiębiorców do ludzi którzy mają dzieci (ale nie wszystkich, bo tylko wybranych). Pomijam tutaj sytuację polskich sprzedawców, która bardzo się pogorszy i doprowadzi do podwyższenia cen w polskich sklepach internetowych (jak również na Allegro). Uzasadnienie ustawy jest krótkie – nie ma ona na celu uporządkowanie kwestii prawnych, ułatwienie handlu, zwiększenie dostępności towarów dla Polaków. W uzasadnieniu jest napisane bez żenady wprost:

Dochody z podatku służyć będą finansowaniu wydatków budżetowych wynikających z realizacji programu wsparcia rodzin „500+”, jako jedno ze źródeł tego finansowania. Z tego punktu widzenia należy skutki społeczne ocenić za pozytywne. (Nie za bardzo wiadomo jednak dla kogo będą one pozytywne).

Warto zwrócić uwagę także na to, że jest to projekt ideologiczny, pierwszy w historii Polski podatek “katolicki”, ponieważ ma on na celu ukaranie sprzedawców, w tym sprzedających w sklepach internetowych za sprzedaż w dni święte, to jest w niedzielę i święta państwowe i religijne.  Zakłada ona wyższy podatek dla sprzedawców także z internetu, którzy akurat będą mieli pecha, że kupujący zrobią zakupy w niedzielę. Nakłada ona także nowe obowiązki rozliczenia i uiszczenia go przez sprzedawców z zagranicy:

Chińczyk z Aliexpress będzie musiał więc dokonać następujących obliczeń i działań żeby wysłać towar do Polski:

 • Jaki procent sprzedaży stanowią jego wysyłki do Polski w stosunku do wysyłek na cały świat ogólnie?
 • Rozdzielić sprzedaż na niedzielę i święta, opodatkowaną wyższą stawką podatku (Chińczyk oczywiście musi także sprawdzić, kiedy przypada w Polsce Trzech Króli, Boże Ciało, Wniebowstąpienie Maryii Panny, uwzględniając to w wyliczeniach),
 • Uiścić naliczony podatek do polskiego urzędu skarbowego, wypełniając przy tym polski PIT i oświadczenia po polsku i wykonując przelew międzynarodowy,
 • Do każdej, nawet najmniejszej przesyłki dołączyć polski formularz w którym oświadcza że zapłacił “podatek internetowy”,
 • Rozpatrzyć wątpliwości przepisów ustawy której nawet Polak nie będzie potrafił zinterpretować – podatek od zapłaty w niedzielę, ale według jakiego czasu – polskiego, czy chińskiego? Czy liczą się też chińskie święta narodowe? A może decyduje o tym data dostarczenia, złożenia zamówienia albo wysyłki?
 • Dostosować swoje oprogramowanie, żeby zgodnie z tymi interpretacjami naliczało mu różne kwoty. Ustawodawca twierdzi że „Poprzez nieznaczne zmodyfikowanie stron internetowych, za pomocą których dokonują oni sprzedaży, podatnicy (zagraniczni) uzyskają pełną informację co do ich zobowiązań podatkowych. Umożliwi im to odpowiednią alokację tego obciążenia”. Czy sprzedawca będzie modyfikował Aliexpress żeby wprowadzić w nim polskie święta? Ustawodawca pisał to chyba po pijanemu.
 • Skąd w ogóle chiński sprzedawca ma dowiedzieć się jak to wszystko zrobić? Czy Ministerstwo Finansów przygotuje kampanię informacyjną w Chinach? Czy przetłumaczy formularze na chiński? Czy zrobi chociaż stronę po chińsku o tych zmianach, na której będzie można przeczytać co Chińczyk ma właściwie zrobić i kiedy jest dzień tej procesji Bożego Ciała w którym musi naliczać wyższy podatek? Nie, i nic dziwnego, bo to byłoby absurdalne – takie same strony musiałby zrobić we wszystkich językach świata.

mina chinczyka

Typowa mina sprzedawcy z Aliexpress który będzie wysyłał towar do Polski

Jeżeli tego nie zrobi, ustawodawca nakłada karę na dostawcę – 40 złotych za każdą przesyłkę. Uwaga – na dostawcę, czyli na pocztę. Ale jaką: Polską, czy China Post? Czy Poczta Polska będzie od teraz płacić za każdą paczkę 40 złotych? Można się domyślać, że nie i przesyłki będą zwracane do Chin. A może to Poczta Chińska ma płacić tą opłatę? Jak ma ona zostać ściągnięta? Nikt tego nie wie, a już na pewno nie autor tej ustawy, bo nie ma o tym ani słowa. Jest to tak duży bubel, że szkodzi przy okazji nawet Poczcie Polskiej, która straci miliony z przesyłek przychodzących z Chin do Polski.

Jaki będzie rezultat tego bałaganu?

Razem z brakiem deklaracji o opłaceniu nowego podatku na przesyłce, Poczta Polska zacznie zwracać przesyłki do Chin. Chińscy sprzedawcy będą początkowo skonfundowani, nie wiedząc dlaczego ich przesyłki wracają. Polscy kupujący będą wkurzeni że nie dostali towaru i zaczną masowo występować o zwroty, otwierając dysputę, która nie będzie rozpatrywana na ich korzyść przez Aliexpress, bo sprzedawca zrobił co mógł. Wtedy sprzedawcy z Aliexpress zaczną blokować możliwość zakupów z Polski (w systemie mają możliwość selektywnego blokowania krajów sprzedaży, której używają już do ograniczania zakupów z krajów słynnych z wyłudzeń, takich jak Nigeria), a ostatecznie Aliexpress całkowicie zablokuje możliwość wysyłki do Polski, ponieważ wysyłanie towaru do nas przestanie być już możliwe. Podejrzewam, że jest to jedna z intencji Jarosława Kaczyńskiego, aby Polacy kupowali tylko towary z Polski – i tak też efektywnie będzie. Internet jest obcym medium dla ostatniego z żyjących braci Kaczyńskich i jest zrozumiałe, że chce on zaszkodzić Polakom kupującym przez Internet.

Ta sama sytuacja będzie powtarzała się w przypadku innych zagranicznych sklepów takich jak Amazon czy sprzedawców w serwisach Etsy albo Ebay, i Niemcy z Zalando, Amerykanie i Anglicy z Aliexpress oraz sprzedawcy z całego świata z Ebaya będą mieli tą samą zagwozdkę z Polską. Wysyłać, czy nie wysyłać do tego kraju? Zapewne już po kilku zwrotach do Polski, również zrezygnują z wysyłania do Polski, która stanie się czymś w rodzaju międzynarodowego pośmiewiska i dołączy do zacnego grona krajów do których sklepy internetowe nie wysyłają przesyłek, jak Irak, Korea Północna i Wenezula.

Czy to jest w ogóle zgodne zgodne z międzynarodowym prawem?

Oczywiście że nie. To bubel prawny, typowy przykład sraczki legislacyjnej, jaką regularnie fundują Polakom niedouczeni posłowie na Sejm, przez ostatnie 25 lat wolności (właściwie w tym roku to już będzie 27). Polska jest członkiem Światowej Organizacji Handlu oraz częścią gospodarczej Wspólnoty Europejskiej, działającej w ramach filaru EU i obie organizacje zabraniają nakładania cła w takiej formie. Polska nie może wprowadzać cła w obrocie detalicznym na towary z Unii Europejskiej (tak jak dla równowagi, Niemcy nie mogą wprowadzać cła na towary polskie), a ten podatek jest formą cła. Zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, spółki płacą podatki dochodowe wyłącznie w kraju rejestracji. Obecnie do Polski wysyłane są towary z Amazona niemieckiego (z bezpłatną przesyłką) i w związku z tym Polska nie może nakładać podatku na niemiecką spółkę (bo obowiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i umowy w ramach Światowej Organizacji Handlu) ani cła (bo jesteśmy członkiem Schengen, które jest także unią celną i zabrania nakładania cła między krajami członkowskimi Unii Europejskiej). Po wejściu w życie tej ustawy, Komisja Europejska natychmiast rozpocznie postępowanie w tej sprawie, nałoży karę w wysokości co najmniej kilkudziesięciu milionów Euro i nakaże zwrot pobranego „podatku internetowego”. Rezultat będzie taki, że Polska straci miliony złotych i zostanie zmuszona do wycofania się z tej ustawy. Ale to jeszcze nie jest najgorsze – najgorsze jest to, że w ciągu całego procesu, który potrwa z 6 miesięcy, zagraniczne sklepy, w tym sprzedawcy z Aliexpress zamkną się na Polaków i po przywróceniu przepisów do normalności, szybko ich nie otworzą. Polacy stracą bardzo dużo pieniędzy nie mając możliwości kupowania za granicą, jak normalni ludzie w cywilizowanych krajach. Koniec z tanimi towarami dla Polaków. A chińskie towary i tak popłyną do Polski – przez dużych hurtowników, którzy zamawiają kontenery z towarem i nie zapłacą tego podatku, bo dotyczy on sprzedaży detalicznej. Na pewno zacierają już ręce z radości, bo często posiadają własny sklep internetowy i ich marże będą mogły bardzo wzrosnąć – wyeliminowana zostanie konkurencja w postaci bezpośredniej możliwości zakupu towarów, będzie można to zrobić tylko z pośrednikiem – hurtownikiem, który nałoży wysoką marżę, bo państwo wyeliminowało mu konkurencję.

Do kiedy jest czas na zakupy?

Ustawa zostanie uchwalona w ciągu najbliższych kilku tygodni, bo rząd Jarosława Kaczyńskiego rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy do rozdania na „500 złotych alkoholowego”. Przewidziano także maksymalnie krótki okres vacatio legis, wynoszący tylko 3 miesiące dla sprzedawców z zagranicy. Tylko tyle zostało na tanie zakupy w Chinach – kilka tygodni + 3 miesiące. Oczywiście, dopóki nie został jeszcze uchwalony „podatek internetowy”, można oczekiwać, że jednak ludzie którzy to pisali, wytrzeźwieją i usuną te niezgodne z prawem międzynarodowym i z rozsądkiem narodowym, przepisy szkodzące Polsce i Polakom. Ale jeżeli tego nie zrobią, to już wkrótce Aliexpress zostanie odcięty od Polski i te drzwi już się zamykają. Ci którzy w to nie wierzą i myślą że to jakiś żart, mogą sami przeczytać projekt ustawy PiS która będzie głosowana w najbliższych tygodniach.

Aktualizacja 01.09.16: Pod naciskiem Komisji Europejskiej, rząd PiS musiał wyrzucić do śmieci własną ustawę, bo była niezgodna z europejskim prawem, odwlekając ją w bliżej nieokreśloną przyszłość. Sprawę podjęły wszystkie najważniejsze gazety i portale, m.in. Onet, O2, Gazeta Wyborcza i Interia – blokując ostatecznie niemądre i nieprzemyślane pomysły posłów. Aliexpress (i inne zagraniczne serwisy w Polsce) na razie jest uratowany – przynajmniej dopóki kolejny tytan intelektu nie wpadnie na podobny pomysł.

84 komentarze

Kliknij tutaj aby napisać komentarz

 • Dalej tak róbcie a Polacy wyjadą do cywilizowanych krajów i zostawią was polityków razem z emerytami i patologicznymi rodzinami.

   • Populistyczna gadka. Ludzie wyjeżdżali, kiedy PO nie było jeszcze nawet w planach. Masowe wyjazdy zaczęły się zaraz po otwarciu dla nas rynków pracy w krajach UE. Skala emigracji w innych krajach “nowej Unii” jest taka sama jak w Polsce, a przecież tam nie rządziło PO. Polaków w krajach “starej Unii” najbardziej widać z prostego powodu: Polska to największy kraj z nowo przyjętych do Unii. Podobny proces dotyczył np. Portugalii czy Hiszpanii po ich wstąpieniu do UE (wtedy EWG) i otwarciu dla nich rynków pracy- spytaj Francuzów.

    • Jestem patriotką i nigdy nie myślałam o wyjeździe z tego kraju, ale po tym co teraz się dzieje zaczynam się zastanawiać. Czemu mam mieć ograniczone zakupy? Bo dadzą milionerowi 500 zł na drugie dziecko? to jakiś totalny absurd. Jesteśmy krajem biednym i nasze dofinansowanie powinno być odpowiednie do naszych możliwości. A nie najlepiej nałożyć podatki jakie tylko możliwe na wszystkich ( że to spowoduje zamykanie firm, utratę pracy przez różne osoby, nie ważne, ważne, że daliśmy milionerowi te 500 zł na dziecko, a reszta jest nie ważna, to drugi sort w końcu ludzi). Doprowadzimy do tego, że alkoholicy, żeby mieć więcej na picie więcej dzieci będą mieli ( żeby więcej mieć na picie), bo normalne rodziny nie kierują się kasą jeżeli chodzi o dziecko tylko miłością ( niestety nie wszyscy też mają możliwość mieć dzieci – przyczyny zdrowotne np.).Ehhh… szkoda mówić

  • Cały rząd jest beznadziejny, więc nie ma co sie kłócić czy PO czy Pis bo obie partie sa takie same. Tylko się potrafia kłócić, obrażać w mediach, zganiać winę na siebie wzajemnie. W tym kraju nie ma osoby, która troszczyłaby się o dobro kraju, obywateli. Oni poza swój portfel nie sięgają wzrokiem

  • Polacy tego chcą, głosowali na PIS który wspiera rozwój patologi, karając tych co chcą coś mieć i pracują ciężko od rana do nocy – kara to wysokie podatki, za patologia nic nie robi pije kradnie a Państwo wynagradzą ja za to 500 zł na dzieci inne zasiłki, mieszkania socjalne itd. Opłaca śię być w Polsce lumpem i degeneratem 🙂

   • Niech zgadnę – zacieramy rączki na pieniążki z “250-“? Jak tak bardzo chcecie, to kmioty wyjadą i możecie sobie zostać ze swoją dziurą budżetową. Tylko ja was proszę, od Deklaracji Bolońskiej się odczepcie, tak aby elita intelektualna wyjechała w pierwszej kolejności.

    • Raczej finansowa;) nikogo że średnią krajowa nie stać na poslanie dziecka na cale studia zagraniczn. Nie mowie o erasmusach, bo to inna sprawa

     • A na ch.. ci erazmus – ppicie za cudze pieniądze jak cie stać to za swoje jeździj, a jak nie to ciao italia

     • Moja siostra złożyła aplikację na studia w Londynie (architektura). Wszystko załatwione online. Prace przesłane elektronicznie jak i list. Po akceptacji złożyła wniosek o pożyczkę i dostała. Więc nie gadaj że trzeba mieć kasę na studia za granicą. Oczywiście po studiach pożyczkę bedzie spłacać. Najlepsza decyzja w życiu. Plusy? Świadomie wybrała studia bo potem musi za nie zapłacić a nie jakieś turystyki czy inne gowna.

  • ja juz zaczynam myśleć o wyjeździe z PL tylko po 1. nie mam do kogo, 2. nie mam funduszy, 3 jestem uziemiona w tym kraju ;/ ….
   Brawo wyborcy PIS!!!

   • Ja proponuje do Azji: Chiny, Filipiny, Tajlandia lub Wietnam. Życie na dużo wyższym standardzie, normalne zasady, fajny klimat, prężne gospodarki. Podatek płacisz wtedy jak dużo zarabiasz a nie od razu obuchem w głowę jak to w państwie polskim. Wszyscy młodzi powinny spakować się i wyjechać z tego bajzlu, potem ściągnąć rodziny. Brawo Kaczyński!

 • Dlaczego nikt tego bubla nie zaskarży przed trybunałem międzynarodowym? Przecież Polska jest sygnatariuszem różnych konwencji handlowych, które zakazują czegoś takiego.

  Jako wyjście, proponuję omijać Pocztę Polską.

 • Jak ja k..a nie znoszę tej obecnej władzy. Rozpirza wszystko i wszędzie. Jak ciemnogród mógł pozowlić na wybór tego padalstwa co się pisem zowie. Fajnei się kręciło w Polsce (o tyle o ile) w spokojnym miare tempie. Kraje inne chwaliły Polskę, Człowiek wiedział na czym stoi. Oczywiście mogło by być więcej pieniędzy… A teraz? Ze sraczką, szukanie pokrycia obietnic 500+ a tak naprawdę odbieranie wszystkim żeby dać części. Zwykłe przelewanie z pustego w próżne. Żadnych sensownych rozwiązań, tylko zabranie przeciętnemu Kowalskiemu resztek jego rzeczy – cieszących oko i będących czymś pozytywnym w życiu, aby oddać w formie 500zł na dzieci do rodzin normalnych jak i patologicznych. Do rodzin normalnie wychowujacych dizeci ale żyjących zwyczajnie, jak i do bogaczy. A ci co nie mają dzieci? Single, osoby bezdzietne, emeryci, renciści?… DAWAĆ – zabierać im resztki pieniędzy, bo trzeba za wszelką cenę udowodnić że dadzą te 500zł.

  I jeszcze te medialne kity i kłamstwa. TV publiczna już taką propagandą jak za PRL-u jedzie, że tego się nie da oglądać. Ja nie wiem – jakim cudem jeszcze ONI mają największe poparcie w rankingach wyborczych. MASAKRA!!

  • Medialne kity i kłamstwa to prawdopodobnie oglądasz drogi kolego w telewizji sterowanej o okupowanej (póki co jeszcze) przez poprzednią władzę. Pozdrawiam

   • TVP jest już w całości “okupowana” (używając twojej nomenklatury) przez PiS. Jaką inną telewizje masz na myśli? Podejrzewam, że TVN. Problem w tym, że jest to telewizja PRYWATNA, więc PiS nie ma prawa tam się wtrącać. Sam chyba też nie byłbyś zadowolony, gdyby jakaś partia siłą nakazywała ci zmienić twoje poglądy? Jeszcze jedno. Co ma niby znaczyć “póki co”? Pomijając fakt, że wyrażenie to jest rusycyzmem i kolokwializmem, odnoszę wrażenie, że jesteś z tych, którzy chcą zamykać usta tym, którzy myślą inaczej niż ty.

  • Dramat gdy czlowiek czyta co innym moze siedziec w glowie. Czysty dramat. “Kraje inne chwalily Polske” – rozumiesz co piszesz w ogole?

 • Pytanie. Jak ktoś będzie rozróżniał, czy towar z przesyłki był kupiony, czy to po prostu prezent?
  Większość przesyłek z Chin przychodzi z oznaczeniem “gift” lub “sample”.
  Według mnie straci na tym tylko państwo, bo ludzie, którzy do tej pory legalnie kupowali chińskie towary detalicznie i w związku z tym płacili cło i VAT zaczną prosić sprzedawcę o oznaczenie paczki jako gift lub sample oraz zaniżanie jej wartości.
  Po za tym tak jak napisano nowe prawo jest niezgodne z umowami międzynarodowymi.

  Jak ktoś będzie sprawdzał kiedy został dokonany zakup? Czy może istotna będzie data wysyłki?

  Myślę, że trzeba poczekać, bo szumnie zapowiadane zmiany często okazują się tylko zapowiedziami.

  • Ja też się zastanawiam jak przewoźnik ma ustalić, czy nadawca sprzedał wysyłany towar, czy go darował, użyczył itp. Jak można przewoźnika ustanowić płatnikiem podatku od sprzedaży realizowanej pomiędzy nadawcą a odbiorca przesyłki? Trzeba mieć bardzo ograniczoną wyobraźnię, aby wierzyć w to, że takie rozwiązanie do się wprowadzić w praktykę 🙂

 • Przedsiębiorcy uciekną na inne rynki. Niestety, ale w takim samym czasie prowadzenia biznesu w Polsce – teraz zarabiać będzie się coraz mniej.
  Ta partia ma największą awersję do przedsiębiorców w historii – tylko to ukrywa. Uważa przedsiębiorców za oszustów i kogoś negatywnego.
  Nie wiem dlaczego Polska potrzebuje upaść aby się czegoś nauczyć … PO było chwalone na całym świecie przez przedsiębiorców – bo przestali przeszkadzać – i zaczęli wszystko upraszczać 
  W mojej branży ( IT ) będzie to widoczne pozytywnie bo niektóre systemy trzeba będzie przepisać lub napisać na nowo – ale dla wielu firm oznacza to ogromne koszta
  Wydaje się, że to ostatni raz gdy komunistyczna partia doszła do władzy w Polsce ( tak, jest to partia komunistyczna, udająca, że nią nie jest )

 • No dobra, ale skąd niby ktoś ma wiedzieć czy dana przesyłka dotyczy sprzedaży niedzielnej/świątecznej? Oraz skąd ma być wiadomo czy dana przesyłka to jest czyjś zakup czy wiąże się z handlem internetowym?

  • Ano z formularza, który musi być dołączony OBLIGATORYJNIE do każdej przesyłki. A jak nie to ryczałcik 40 zeta od każdej przesyłki (tej z paciorkami też). Co się nie da, jak się da.

 • I tak po trochu wszystko fajne idzie w PiS-du. Naród tak widać chciał. Ale zostaną za to rozliczeni aferzyści, ukarane zagraniczne koncerny, odzyskamy wrak i suwerenność.

 • Kto, kuźde, głosował na PIS? Przecież to jest kompletna porażka, a efekt będzie taki, że jeszcze większa część polaków zacznie spieprzać, za przeproszeniem, z kraju. Ilekroć słyszę o nowych ustawach, czy przejeżdżam się w ogóle na tym co już od dawna jest wprowadzone oraz na logice naszej polityki, tym coraz bardziej PRAGNĘ uciec z tego chorego kraju. Czemu się nie spakuję i od razu tego nie zrobię? Bo z powodów prywatnych nie mogę. Idę przysłowiowo płakać w kącie…

 • To moje pytanie jest następujące – Skoro rząd planuje po raz kolejny zafundować nam podwójne opodatkowanie (wcześniej dotyczące np. dochodów uzyskiwanych w kraju i za granicą – płatność podatków występuje w kraju “A” od kwoty uzyskanego przychodu oraz całościowo od przychodu rocznego w macierzystym kraju “B”) to dlaczego by nie pokusić się o irracjonalne posunięcie obniżenia płacy minimalnej, emerytur, wprowadzenia na nowo “bykowego”, a powstałą różnicę przekazywać “Dzieciom 500” ? Uważam, że to fair – wtedy każdy będzie miał po równo (+/ -) według tabelek. Fair ? Fair !

  A tak zupełnie serio to widzę tutaj paradox myślowy – Bo cło również jest podatkiem który płacimy, tak jak dziesięcina doliczana już nawet do “spowiedzi po odejściu od konfesjonału- co łaska plus vat” itd. itd.

  Przestaje mi się tutaj podobać – nie stać mnie już chyba na życie w Polsce na chwilę obecną … Wpier##l z każdej strony Emotikon wink

  Problem ergo rozwiązanie… Dokonywanie zamówień do placówek ulokowanych w innych krajach ościennych i dropshipping bezpośrednio do klienta już na terytorium RP. Koszta wzrastają ale myślę, że nie bardziej niż złodziejstwo nakładane w kraju na każdego obywatela dokonującego zakupów. ( to raczej luźna propozycja – nie przekładać zero-jedynkowo) Emotikon grin

 • cyt. “sprzedażą detaliczną nie jest świadczenie usług, także wtedy gdy w ramach świadczenia usługi następuje zbycie towarów;”

  To nie można sobie kupić usługi zapakowania np. telefonu a sam tel. gratis? 😉

 • Na serio to jakaś kpina chyba. Ciekawe, który producent w Polsce wyprodukuje mi części zamienne do laptopów, tabletów nie wspominając o takich podzespołach jak układy BGA czy procesory 🙂

 • Świetnie 😀 Nie dość, że moja rodzina tych 500+ na dziecko nie otrzyma to jeszcze będzie trzeba to finansować dla innych…

 • Mmm, większość przesyłek idących z Aliexpress są wysyłane jako “prezent”. Nikt mi nie zabroni mieć w Chinach prezentujących mi coś znajomych… Także nie wiem czy faktycznie będzie konieczność płacenia tego podatku. Poza tym bardzo ciężko będzie opodatkować portal zagraniczny, który nie ma swojej wersji na Polskę 😛 Właściwie kupno i sprzedaż odbywają się w Chinach i poza wysyłką nie mają nic wspólnego z Polską, a jak wspomniałam znajomi mogą mi przesłać różne rzeczy pocztą… Także tego… Nie ma co panikować i trzeba zobaczyć jakim cudem chcą to wcielić w życie. (Sklepy internetowe, które mają działający portal na Polskę to co innego, Aliexpress – będzie ciężko im to ogarnąć).

 • Jeśli faktycznie takie zapisy są w tej ustawie, to sama ustawa jest bublem, ale litość Boską – nie macie większych problemów????
  Co wy tam na tym Ali kupujecie, że bez tego żyć nie możecie? Domy/Mieszkania? Jedzenie? Leki? Prąd? Wodę? Ubrania?
  Czy Wy naprawdę nie możecie żyć bez tego szajsu z Ali? Czy to społeczeństwo aż tak nisko upadło, że do największych problemów życiowych zalicza to, że nie będzie można zamawiać jakiś zabawek a Chin?
  Czy sensem Waszego życia, jest tylko i wyłącznie konsumpcja?

  Jeśli chcecie żeby Polska była lepsza, to każdy z Was powinien się o to zatroszczyć! KAŻDY!
  Zacznijmy zmieniać siebie, to zacznie się zmieniać ten kraj. Polska to nie tylko góry, morze, lasy i jeziora, ale głównie ludzie. Chcecie mieć uczciwą władzę, to sami bądźcie uczciwi. Chcecie mieć szczerą władzę, sami bądźcie szczerzy. Weźcie sobie za przykład Islandię.
  Gdy tam przyjechałem i zapytałem ich o kradzieże i oszustwa to mnie nie rozumieli. Bo zwykli Islandczycy tego nie robią.
  Gdy tam na stacji paliw chciałem oddać produkt kupiony w innym mieście (ta sama sieć), to wystarczyło że powiedziałem, że go nie używałem. Nie musiałem pokazywać paragonu. Gdy zapytałem sprzedawcę, czy nie muszę jakość udowodnić, że nie używałem tego produktu, to popatrzył na mnie zdziwiony i zapytał: “Po co? Przecież Pan powiedział, że go nie używał!”

  Nie wiem jak Wy, ale ja, chciałbym żyć w Polsce, w której nie muszę się na każdym kroku oglądać za siebie i martwić w urzędzie, w szpitalu, w szkole, w pracy, w warsztacie samochodowym, w sklepie, itp. itd martwić o to, że ktoś chce mnie oszukać/wykiwać.

  • Ale właśnie sam Pan sobie odpowiedział na skądinąd poważną kwestię uczciwości i związanych z nim autorytetów..
   Kupujemy na ali bo nas tu nie stać nieważne na co,czy to smartfon za 300 na którego tu musiałbym wydać 800 albo i go nie dostane tylko”szajsowatą” firmówkę ze znana nazwą którą mi sie wciska bo zachód poprzez swoje lobby wciska nam swoje przedrożonone towary-nie zauważył Pan jeszcze tego?! A państwowy urzędnik produkujący takie przepisy które nas dodatkowo ośmieszają na arenie międzynarodowej po skutecznym zabiciu wielu polskich firm podobnymi przepisami zabiera nam to małe coś co dotarło dzięki okruchom cywilizacji na które nas jeszcze stać przy tych srogich daninach którymi nas się obarcza. Jak tu jeszcze wierzyć w jakąkolwiek uczciwość kogokolwiek jak zawsze szeroko pojęty interes społeczny jest torpedowany przez przeróżne grupy polityczne i biznesowe a już ani górników ani stoczniowców nie ma żeby zaprotestować……Poza tym co innego wprowadzać martwe prawo ale jaki to daje klimat,że co można co się chce?Pewnie tu tak i TO I MY MUSIMY WAŁCZYĆ ,OSZUKIWAĆ ,KOMBINOWAĆ bo z NAMI TAK ZAWSZE POSTĘPOWANO A PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY SZANOWNY PANIE i dopóki będą nas ciąć jak trawę i nie liczyć się z nami to My MUSIMY JAKOŚ WALCZYĆ o choćby zabawkę w postaci drona ULECĘ JAK PTAK NA D ZIEMIĘ,żeby nie myśłeć o tym co mnie otacza i z czego będę żył za lat parę jak mi sił zabraknie na walkę z tym gównem wokół.
   Pozdrawiam serdecznie.

 • Nie żebym popierała ustawę, ale może trochę chińszczyzny zniknie z naszych rynków, wszystko dziś chińskie, już tego za wiele, brońmy swego!

  • racja, brońmy swego, tyko, że nie ma czego bronić. Unas nie ma technologi, np do produkcji telefonów komórkowych, komputerów, bo większość Polaków, z wrodzonego lenistwa projektuje coś u siebie, a i tak produkcja odbywa sie w chinach

  • Naprawiam komputery. Gdzie mak kupić polskie układy scalone kart graficznych? Procesory? Tranzystory? Tylko w Chinach albo US bo tylko tam sie je produkuje? Masz kobieto Laptopa?? Jest tam procesor Intela albo AMD? Jest karta graficzna ATI albo nVidia? Jeśli jest (a na pewno jest) to pochodzą  one z jednego z tych dwóch krajów. Tak samo jest z telewizorami, radiami i innym sprzętem AGD RTV.

 • Pytacie kto głosował na PIS… w większości ciemnota widzicie kto wrzuca komentarze ludzie cywilizowani co mają pojęcie co to internet rzadko jakaś osoba popierająca tą zacofaną w rozwoju partię

  • Mario, Ty chyba głosowałeś na PIS, sądząc po Twojej pisowni, jesteś nieukiem z ciemnoty. Nikt cywilizowany tak nie pisze.

 • Ja mam 3 dzieci – wolałabym, żeby moje dzieciaki miały bezpłatne żłobki/przedszkola/e-podręczniki w szkole/ zajęcia dodatkowe w szkole (żeby nie trzeba było dodatkowo wozić) /zajęcia w ferie szkolne a nie te 500zł/dziecko – które spowoduje masowy rozrost patologii…

  • A nie wolała byś po prostu zarabiać więcej a kupować taniej? Przecież te żłobki, przedszkola podręczniki nie są za darmo i nie mogą być. Ktoś za nie musi zapłacić. Ty, jak – w podatkach. Dlatego jest taka drożyzna i tak mało zarabiamy, bo państwo zabiera te pieniądze obojętnie pod jakim pretekstem czy 500zł czy darmowych przeszkoli. Do tego rzesze urzędników którzy ściąganiem tych podatków i wypłacaniem 500zł itp się zajmuəą niczego jednak nie wywarzając, ani produktów ani usług a przecież pensje biorą. Te pensję są kosztem Twoich pensji.
   Kiedy to wreszcie zrozumiecie że nigdy wam więcej nie dadzą niż w podatkach zabiorą.

 • Rozmawiałem z wieloma ludźmi z całego świata. Wszyscy z nich, jak tylko usłyszeli co się dzieje w naszym państwie zareagowali podobnie. W luźnym tłumaczeniu z języka szekspira “O ja p*******”. Jak mawiał jeden z dawnych przywódców naszego wspaniałego kraju “Naród wspaniały, tylko ludzie k****” Trudno się nie zgodzić. Kocham nasz kraj, ale jeśli dalej takie cuda będą się tu wyprawiały, to niestety, mimo tego że kocham Polskę, będę musiał ją opuścić.

 • No to już ani laserów, ani pustych zapalniczek benzynowych, ani wersji USB – wszystko co dodaje dziś do koszyka jest opatrzone komentarzem: “This product can’t be shipped to the selected region.”
  Świetnie! :/

  • dostaniesz 500 na dziecko to sobie kupisz porządną zapalniczkę wyprodukowaną polskimi rękami (dzieki temu komuś dasz prace) a nie bedziesz dziadować i pół nocy siedzieć i przeliczać złotówki na dolary i odwrotnie i myśleć co wyjdzie taniej, a zaoszczedzony czas spedzisz z rodziną.

   • “Dostanie” pieniądze, które sam wcześniej zarobi. Rząd przełoży środki z lewej kieszeni podatnika do prawej i dumnie wypnie pierś twierdząc, że szczodrze obdarował obywatela.

 • A propos głupoty i chciwości ,przecież nieraz płaci się cło albo jakby nie było to rozumiem np takie rozwiązanie:
  Za przesyłki z zagranicy płaci się jakiś ryczałt,bo faktycznie zwłaszcza od tych drobiazgów tego cholertnego vatu nie naliczają,wyliczyć średnią wartość takich zakupów na podstawie statystyk zakupów i wprowadzić np po 10 zł.., ja bym zapłacił i nieraz by mi się nadal opłacało ,im też bo obrót by był nadal duży- wilk syty i owca cała,ale jajogłowy niedorobiony nieuk który tworzy bzdurny przepis nawet dobrze nie wie “ło co hossi” ma tylko zedrzeć jak najwięcej kasy a żę to będzie na papierze bo połozy kawał gospodarki i znów ucierpi przez nieuka kupa firm:np kurierskie,poczta,młodzież która kupuje za kieszonkowe bo ma jakieś hobby lub nie stać ich na markowe produkty w pustoszejących galeriach handlowych.Ci niekoniecznie pobiegną brać kredyt np na tablet (zamiast za 450 z ali)za równowartość średniej pensji.No a skoro to nie będzie skuteczne a spowoduje straty,to będzie się trzepać dalej itd w koło macieju, tylko dlatego ,że nie stosuje się przmyślanych ,mądrych rozwiązań do których budzi się zaufanie i szacunek.To HOMO SOVIETICUS-czyli człowiek który nigdy niczego nie robi dokładnie i kradnie w pracy,to mentalność jeszcze z dawnych czasów ,bo po co się wysilać,pomyśleć,zadziałać inteligentnie.. Po ch..?I TAK TO SIĘ KRĘCI NA WIEKI WIEKÓW,niestety….
  A największą kradzieżą w dziejach czyli masowymi zwolnieniami podatków od handlu w Polsce dla mega korporacji które pogarszają jakoś produktów i niszczą polskich handlowców to nie łaska sie zająć i na tym skupić ?????

 • dla ojca 26000000 zł to było . Dup….zy je…e a na dzieci 500zł szukają z jakichś śmiesznych podatków . Jeszcze niech opodatkują powietrze którym oddychamy więcej by było kasy do podziału . Brak słów to już nie jest Polska .

 • Cieszcie sie dalej z 500plus. W dupie mam to 500 bo nie mam dzieci, ta kase dostaja pijaki co maja 5 dzieci albo bogate damy co mezowie za granica

 • SZLAK BY TRAFIŁ, TE RZĄDY PIS-U. BO POTRZEBA IM NAGLE KASY, TO KOMUŚ TRZEBA ODEBRAĆ, ŻEBY DAĆ PIJACKIEJ RODZINIE 500ZŁ NA BACHORA.
  JA SIĘ NIGDY NIE UBIERAŁAM W SKLEPACH POLSKICH, BO TO JEST WIELKA ŻENADA WYJŚĆ W TYM I POKAZAĆ SIĘ LUDZIOM. CHYBA,ŻE KTOŚ JEST ŚLEPY………………………………….
  A PAN KACZYŃSKI NIE BĘDZIE DECYDOWAŁ GDZIE MY POLACY MAMY SIĘ UBIERAĆ, I JAK, I GDZIE.
  NIECH SAM ZAŁOŻY NA SIEBIE WOREK JUTOWY I WYSTĘPUJE PUBLICZNIE, BO TEGO CZŁOWIEKA JUŻ NIC NIE PRZYOZDOBI, NAWET KRAWAT.

 • USTAWY NIEZGODNE Z PRAWEM MIĘDZYNARODOWYM TO SPECJALNOŚĆ PIS.

  GŁOSUJMY TAK DALEJ A STANIEMY SIĘ POŚMIEWISKIEM NIE TYLKO W EUROPIE, ALE NA CAŁYM ŚWIECIE.

 • Nigdy nie myslałem o wyjezdzie z Polski,ale po tym całym chorym 500+ które jak widać niszczy gospodarkę zaczynam sie zastanawiać nad wyjazdem,Rozsądni ludzie i tak nie zdecydują sie na dodatkowe potomstwo,jedynie patologia się plęgnie! więcej przestępczosci nierobów i kombinatorów!

Polub nas na Facebooku