Opłaty celne za przesyłkę z Chin – cło z Aliexpress


Czy kupujesz coś z Aliexpress i zastanawiasz się jakie zapłacisz cło lub otrzymałeś zawiadomienie celne do wypełnienia, dotyczące twojego zakupu z Chin? Nic prostszego! Wypełnienie deklaracji celnej i ewentualna zapłata cła zajmie Ci 5 minut z tym poradnikiem. Oto jak to robić.

Deklaracja celna

Nie wszystkie paczki są clone – realnie sprawdzane jest w zależności od urzędu kilka, do kilkunastu procent przesyłek i większość paczek dociera z Chin do odbiorców w Polsce bez clenia. Dodatkowo, paczki o wartości około 50 dolarów są zwolnione z cła i podatku VAT. Jeżeli jednak kontrola wypadnie akurat na Twoją przesyłkę i otrzymasz zawiadomienie od listonosza pocztą, to wypełnienie deklaracji celnej jest łatwe i zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Poniżej przedstawiam przykładową deklarację celną dla przesyłek trafiających do Poznania. Urzędy Celne w różnych miastach mogą mieć formularze wyglądające trochę inaczej, ale w każdym przypadku będą one podobne. Następnie wypełnij formularz według poniższych wskazówek.

Aliexpress cło

Wypełnij tabelkę opisaną jako wymagane dane:

Twoje dane: Imię i nazwisko, PESEL, telefon kontaktowy.

Opis towaru, uwagi: Wpisz krótko i jasno kategorię produktu. Prawidłowe opisy to na przykład „telefon komórkowy”, „ubrania”, „biżuteria srebrna”. Nie wpisuj „Samsung s560” – celnik nie wie czy chodzi o telewizor, telefon komórkowy, czy jeszcze coś innego.

Wartość towaru: Koszt zakupu w dolarach, jaki zapłaciłeś w Aliexpress.

Koszty przesyłki: Dla Aliexpress najczęściej wynoszą 0 i wpiszesz kwotę w tym polu.

Charakter przesyłki: Zakup.

Preferowany sposób dostawy: Droga pocztowa – listonosz przyniesie Twoją przesyłkę razem z ewentualnym rachunkiem za cło.

Jakie dokumenty należy załączyć i jak wysłać formularz?

W zależności od oddziału, formularz możesz wysłać mailem lub tylko pocztą. Jeżeli wysyłasz mailem, co jest szybsze, zeskanuj wypełniony dokument deklaracji, a następnie dołącz do niego 2 załączniki:

1) Potwierdzenie płatności – zakupu z Aliexpress z twojego banku w formie pliku PDF który wygenerujesz w panelu banku.

2) Zrzut ekranu przedstawiający podsumowanie płatności w Aliexpress, dostępne zakładce Financial zamówienia. Na zrzucie musi być widoczna kwota w dolarach którą zapłaciłeś za zakupy i musi być ona taka sama jak potwierdzenie płatności z banku.

Koszty zapłaty

Fragment zrzutu ekranu zamówienia, jaki należy dołączyć jako potwierdzenie zakupu dla określenia wartości cła. Ten zrzut ekranu najlepiej wklej do pliku Worda .doc i zapisz go.

Następnie wyślij maila, korzystając z niniejszego szablonu, używanego przeze mnie. Ułatwi on łatwą identyfikację celnikom Twojego zamówienia, a tym samym szybciej otrzymasz przesyłkę z Chin:

Witam,
Przesyłam deklarację celną nr magazynowy [numer na deklaracji]. W załączniku dokument deklaracji, zrzut strony zamówienia i potwierdzenie płatności w formacie PDF. Zgodnie z przesłanymi dokumentami, zapłacona kwota to [XX,XX] USD (jest to końcowa cena która objęła także koszty przesyłki), a w przesyłce znajduje się [kategoria towaru].

pozdrawiam,
[Twoje imię i nazwisko]
[Twój numer telefonu]

Mail o takiej treści, stosowany przeze mnie, zawiera wszystkie informacje jakie są niezbędne i ułatwia celnikom odnalezienie Twojej paczki. Pamiętaj, żeby do tego maila załączyć wszystkie 3 załączniki, to jest:

1) Zeskanowana i wypełniona deklaracja celna,

2) Potwierdzenie zapłaty z Twojego banku,

3) Zrzut ekranu zamówienia z Aliexpress, z informacją o zapłaconej kwocie.

Jeżeli załączniki będą niekompletne, a deklaracja źle wypełniona, możesz otrzymać telefon z Urzędu Celnego o konieczności uzupełnienia informacji, ale przesyłka może też wrócić do Chin. Postaraj się więc, żeby wszystko było wypełnione poprawnie. Rzetelne i konkretne wypełnienie deklaracji i przesłanie wymaganych załączników spowoduje, że szybciej i sprawniej otrzymasz zamówioną paczkę – ułatwiając pracę celnikom sprawisz, że Twoja przesyłka dotrze bez zakłóceń.

A co zrobić, jeżeli chcesz wysłać deklarację pocztą? W takim przypadku wydrukuj wszystkie załączniki i po prostu prześlij je na adres urzędu podany w deklaracji.

Zapłata cła i zwolnienie przesyłki

Jeżeli wykonałeś wszystko poprawnie i wysłałeś deklarację, przesyłka może przyjść do ciebie w ciągu kilku dni, a najpóźniej do dwóch tygodni – w okresie świątecznym na pewno czas oczekiwania będzie dłuższy.

A jeżeli cło zostanie naliczone? Jak wspomniano wcześniej, przesyłki o małej wartości są zwolnione z cła, natomiast dla większych, powyżej 50 dolarów naliczony zostanie podatek VAT (23% wartości zakupu) oraz ewentualne cło (dotyczy niewielu produktów i wynosi do 3%, ponieważ na podstawie porozumień Unii Europejskiej z Chinami większość kategorii produktów jest zwolniona z cła przy imporcie i eksporcie). Jeżeli jednak dojdzie do oclenia Twoich zakupów, nie musisz dokonywać żadnych wpłat na konto. Nie dostaniesz też już żadnych dodatkowych zawiadomień, a cło do zapłaty uiścisz u listonosza, który przyniesie potwierdzenie cła lub na poczcie – gdziekolwiek odbierasz przesyłkę. Jeżeli więc przesyłka zostanie oclona, w przybliżeniu możesz więc się spodziewać dodatkowych 100 złotych do zapłaty za każde 500 złotych wartości zamówienia. I to już wszystko – nie ma już żadnych dodatkowych obowiązków celnych i po odebraniu paczki i ewentualnej zapłacie możesz cieszyć się swoją przesyłką.

32 komentarze

 1. pytanie czy dokument
  Potwierdzenie zapłaty z Twojego banku,
  jest faktycznie konieczny w przypadku oplaty celnej? co w przypadku dokonania płatności za pomocą przedłaconej karty na okzaziciela? np. takiej wydawanej przez cinkciarz.pl (karta walutowa na okaziciela). Faktycznie jest tam lista transakcji (prosty serwis internetowy) jednak nie mozna pobrac potwierdzenia realizacji platnosci. jest tylko lista gdzie widac kwote, date i skrocony opis – czy printscreen wsyatrczy? zaznaczam ze karta na okaziciela wiec nie bedzie tam danych osoby placacej ani tez szczegolow platnosci (nie ma potwierdzenia dokonania platnosci tylko skrocona lista platnosci)

 2. Witam mam takie pytanie jak wygląda odprawa celna w przypadku transportu z chin przez kuriera dhl . Czy konieczne jest pełnomocnictwo dla nich ? Dodam że kwota zamówienia wynosi 330 zł czy mogą naliczyc cło i vat i czy dhl może pobrać dodatkowa prowizje ?

 3. Jak to jest z tym sprawdzaniem przesyłek przez celników?
  Mam rozumieć, że na cały kontener, samolot czy cokolwiek w czym to przyleciało, wybieranych jest kilka całkowicie losowych paczek wskazanych przez palec celnika?

  Powiedzmy, że ja oraz mój znajomy kupimy osobno ten sam przedmiot za 500 zł. Ja zapłacę 500, a on 500 + 100, bo miał pecha? Tak po prostu?

  Nie znam się na tych wszystkich sprawach opodatkowania, ale taki sposób clenia przesyłek można przyrównać do sytuacji:
  Mamy wesołe miasteczko. Według „prawa” każda osoba musi zapłacić za bilet. Dzieci przychodzą w grupach ze szkoły i spośród tych grup wybieranych jest kilku nieszczęśników, którzy muszą opłacić bilet. Reszta ma szczęście.

  • A może jest tak jak z kontrolą biletów. Każdy może jechać bez biletu a tylko ten kto będzie miał pecha i zostanie sprawdzony zapłaci mandat. Jeśli służba celna działa jak kanar w autobusie, to ci którzy nie płacą bo ich paczka nie została wylosowana, działają nie jak szczęściarz ale jak złodziej, bo powinni sami udać się do urzędu i zapłacić…
   Też nie znam się na tym, ale jeśli jest jak powyżej piszą, to logika podpowiada mi, że pewnie tak to działa…

 4. A co mam zrobić w sytuacji gdy sprzedawca chiński na dokumentach zaniżył wartość zamówienia.
  Przecież jak wydrukuję załączniki to będą inne wartości. czy da się jakoś załączniki ominąć?

  • Nieważne co wpisał Chińczyk – na to nikt nie patrzy. Ważna jest kwota jaką Pani zapłaciła i tylko to się załącza, a znajduje się ona na zrzucie ekranu z Aliexpress z potwierdzeniem zakupu i na potwierdzeniu wpłaty z karty albo z Przelewów24 wygenerowanym z banku online.

 5. Witam.
  Czyli jak kupiłam telefon o wartości $39.99 to ne będę płaciła cła?

 6. A co w przypadku jeśli chińczyk wpisał wartość towaru, a ja dany towar dostaje jako gift nic nie płacąc (realnie) – i nie mam żadnych potwierdzeń zapłaty, potwierdzeń wartości, czy wydruków transakcji itp czy taka paczka z automatu wraca do chin, czy z d…. nalicza się cło wg własnego widzi-mi-się celników, czy brana jest pod uwagę deklaracja nadawcy?

  • Nieważne co wpisał Chińczyk – brana pod uwagę jest deklaracja oraz potwierdzenie płatności z karty i zrzut ekranu z Aliexpress.

 7. Dodam tylko, że nie wystarczy sam zrzut ekranu z financial. U mnie potrzebne było zdjęcie produktu i cena, więc można wysłać screen z zakładki „my orders” lub dodatkowo z zakładki „view detail” i tam z otwartą zakładką financial. Reszta porad się zgadza. Pozdrawiam.

  • Zależy od celnika – niektórzy mogą tak właśnie żądać więcej informacji. Ale ogólnie jak widać, nie jest to skomplikowane, jeżeli się po kolei załączy wszystkie wymagane dokumenty.

 8. A czy cło tez naliczane jest od kosztów przesyłki? W moim przypadku były one wyższe od kosztów zakupu.

 9. Świetny artykuł!
  Wlaśnie czegoś takiego szukałem.

  Wielkie dzięki.

 10. dobrym sposobem jest kupować towary które się miescza w przedziale bez cłowym i bez Vat-owskim, nadto uc nie będzie dzialac jak aptekarz i ze zaraz walnie clo bo cos kosztowało o jednego dolara więcej, ale jeśli ktoś kupuje przedmiot za 200 dolcow to nestety musi się liczyc z dodatkowymi oplatami, ja staram się kupować raczej do 20 zielonych choć bywalo ze był także większe kwoty, kilka paczek wyladowalo w UC ale zostały wolnioone bez dodatkowych oplat, często chodzi bardziej o zakazane przedmioy lub nielegalne, tak ze w moim wypadku mam farta 🙂

 11. a uc wie co znajduje sie w paczce,tzn otwieraja ja/przeswietla? Bo kupujac 2 przedmioty tego samego dnia (za 3$ i za 300$) moge podac ze wartosc przedmiotu to 3 dolary.

 12. Witam. Czy jesli kupiłam maskotkę o wartości 9.98 to bede płaciła cło ?

 13. A jakby tak na załączonych dokumentach zaniżyć wartość przesyłki?

  Pdf – potwierdzenie przelewu z banku – można edytować.
  Zanim zrobisz zrzut ekranu można pobrać stronę na komputer zrobić edycję żródła htm wpisać zaniżone kwoty otworzyć przeglądarką i mamy na zrzucie ekranu kwotę jaką chcemy.

  Powiedzmy kosztowało coś 800zł a wpisujesz np. 430zł. Jak myślicie przejdzie taki numer?

 14. A co w przypadku, gdy urząd celny zatrzymał przesyłkę, która jest gratisem do zakupionego towaru ? Czy powinienem dostarczyć dokument zakupu ?

 15. Witam

  korzystałem z promocji urodzinowej Gearbest, zamówiłem dwie przesyłki, tzw. LuckyBag (zawartości można się domyślać aż do momentu otrzymania paczki). W jednej była kamera sportowa w cenie $33.33, w drugiej TVBox wartości $23.33. Dzisiaj odebrałem paczki na poczcie. Łączny koszt do zapłacenia 104.40 zł, z czego opłata celna to 78 zł, zgłoszenie 17, dostarczenie i drobiazgi pozostałe złotówki. Na jakiej podstawie wyliczono 78 zł? Jakiś pomysł? Chcę napisać pismo o poinformowanie mnie odnośnie podstawy do naliczenia takiej kwoty. Wysłać poleconym za potwierdzeniem odbioru. Mają obowiązek mi odpisać? Dostałem tylko ledwo czytelny świstek na którym wymienione są kwoty.

 16. Kupilam prywatnie mini tableta w chinach za 20 $.

  Wyslalam papiery do urzedu celnego wraz z faktura. Urzad celny chce jeszcze dodatkowo:
  1. zamowienie internetowe
  2. potwierdzenie platnosci.
  Obu rzeczy nie mam bo wczesniej nie wiedzialam, ze takie rzeczy sa wymagane, myslalam, ze faktura wystarczy.
  Co bedzie teraz dalej?
  Co mam teraz zrobic?

  Zamowienia internetowego nie moge juz wydrukowac, a potwierdzenia platnosci tez nie mam bo bylo to placone karta kredytowa (prepaid) i to jeszcze nie przeze mnie tylko przez znajomego.

  Dziekuje za odpowiedz.

 17. Gdy buty kosztowały 159,99 zł bede płacić cło?

 18. A co jeśli nie wyślę do urzędu celnego żadnych dokumentów i przesyłka wrócić do Chin jakie będą koszty obciążające mnie za zwrot przesyłki

Odpowiedz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Required fields are marked *

*